Magas faktorszámú naptej mellett is barnulhatunk?
Hétfőre is figyelmeztetést adott ki a nagyon erős UV-B sugárzás veszélye miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat. 7,8-as, erősen veszélyes sugárzás várható. De a kánikula következő napjaiban is erős lesz az UV-sugárzás az egész országban.
Arra kérnek mindenkit, hogy fokozottan védekezzenek a napsugárzás okozta leégés ellen. Ha lehetséges, 11 és 15 óra között kerüljék a napozást. Vállat takaró póló, szalmakalap, fényvédő krém használata mindenképpen javasolt. Ilyenkor normál bőrtípusnál már 15-20 perc napon tartózkodás esetén is vörösre éghet az ember.
Főként az érzékeny bőrű gyerekeknél fontos, hogy óvjuk a napsugárzástól. A gyerekek bőre még kevesebb pigmentet tartalmaz. A szőke, kék szemű, fehér bőrű gyerekek fokozott veszélynek vannak kitéve.

UVA vagy UVB?
Lényegében mind a kettő veszélyes a bőrre. Az UVA mélyebbre hatol a bőrben – emiatt a bőr hamarabb öregedhet, ugyanis ez a sugárzás felelős a rostok károsodásáért. De melanoma – a legveszélyesebb bőrdaganat – is kialakulhat az UVA-sugárzás miatt. Az UVB elsősorban az egyéb bőrdaganatok kialakulásáért felelős.
Ha ilyen magas az UV-sugárzás, mint ezekben a napokban, mindenkinek kerülni kell a napsugárzást, vagy védekezni kell: krémmel, ruházattal, kalappal.
Barnulhatunk magas faktorszámú naptejjel?
Hát, persze. Ráadásul az ilyen erős UV-sugárzás mellet minél magasabb faktorszámú krémet használjunk. Legalább 20-as legyen, az annál alacsonyabb számú fényvédő naptej veszélyes lehet – nem szűri ki megfelelően a káros sugárzásokat. A világosabb bőrűek 30-as faktornál is magasabb fényvédő krémet használjanak, és a gyerekekre is minél magasabb faktorszámú naptejet kenjünk.
Nagyon fontos, hogy a boltban nézzük meg a naptej dobozán, hogy az UVA és az UVB ellen is véd-e, mert mind a kettő fontos! Ha feltüntetik mind a kettőt, csak akkor vegyük meg.
(MTI)