Mit keresett veréb a tollak között? – A tollfosztás hagyományát elevenítették fel
Nagy hagyománya van a tollfosztásnak Zalában – a Zalaegerszeghez tartozó Botfán már 19 éve őrzik ezt a hagyományt, és minden januárban összegyűlnek az asszonyok és a férfiak is tollat fosztani.
Régen a fosztott tollból stafírungot készítettek az asszonyok az eladósorban lévő lányok számára. Az Őszirózsa Nyugdíjas Klub résztvevői szívesen mesélnek minden évben a tollfosztás hagyományairól Botfán.

fotó: MTI/Varga György
Ez mindig nagy esemény volt a település életében – a tollfosztásra, majd ősszel a kukoricahántásra gyűltek össze minden évben a legtöbben. A kisgyerekek nem mehettek el a tollfosztásra, de a 12-13 éves lányok már részt vettek, és dolgoztak. A tollfosztók amellett, hogy dolgoztak, énekeltek, vicceket meséltek – voltak köztük pikáns történeket is. Éjfél körül fejezték be a munkát, amikor kalácsot, pogácsát, aszalt szilvát szolgáltak fel, a kései vacsora után pedig hajnali háromig táncoltak.

fotó: MTI/Varga György
De nemcsak az asszonyok vettek részt a tollfosztáson régen. A férfiak szervírozták a hölgyeknek az italokat, hogy minél jobb kedvük legyen. Ha pedig nem volt munka, egy félreeső asztalnál kártyáztak és a régi történeteket elevenítették fel. A fiatalabb fiúk verebeket fogtak, és beengedték a toll közé a madarakat, amelyek a szárnyukkal csapkodtak, így a toll is szétrepült. Persze, ezért senki nem haragudott meg, hiszen ez hagyomány volt – inkább nevettek rajta az asszonyok.
A mostani hagyományőrző tollfosztáson persze verébfogás nem volt, de a részvevők ugyanúgy vicces történeteket meséltek, és énekeltek munka közben.
(forrás: zegtv.hu, MTI)