19 éve volt a tiszai ciánszennyezés – több mint 1200 tonna hal pusztult el
Átszakadt a nagybányai Aurul bányavállalat ülepítő gátja 2000. január 30-án, és 110 tonnányi cianid és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, onnan a Szamosba és a Tiszába. A halálosan mérgező anyag koncentrációja 180-szorosan haladta meg a megengedett határértéket, így hatalmas pusztítást végzett a Tisza élővilágában. A 40 kilométer hosszan elnyúló ciánfolt két hét alatt vonult le.
Az ülepítő gát 2000. január 30-án, éjjel szakadt át egy körülbelül 25 méteres szakaszon. A mérgező szennyvíz akadály nélkül ömlött a Lápos folyóba, onnan a Szamosba, majd a Tiszába. A bányavállalatnak nm volt kárelhárítási terve, nem tudták lokalizálni a szennyezést. Az enyhítését meg sem kísérelték.
2000.áprilisáig becslések szerint a Tisza magyarországi szakaszán 1241 tonna hal pusztult el.

A katasztrófa után úgy becsülték a biológusok, hogy a halállomány újratelepítése öt évig tarthat, az élővilág teljes helyreállítása pedig akár 20 évet is igénybe vehet. A folyó a várnál gyorsabban regenerálódott.
A halászati vállalkozások súlyos veszteséget szenvedtek – 15 ezer ember megélhetése került veszélybe.
Szegeden rendhagyó tanórával emlékeztek a 19 évvel ezelőtti katasztrófára – és azért is vitték ki a gyerekeket a Tiszához, mert február 1-e a Tisza élővilágának emléknapja.

A delmagyar.hu azt írta: még Románia területén literenként 80 milligramm cianid volt a vízben. Február 1-én elérte a magyar határt. A Magyarországra befolyó Szamos vizében 32,6 milligramm cianidot mértek akkor. Csak összehasonlításképpen: az emberi szervezetnek már a 2,86 milligramm is kritikus. A szennyeződés folyamatosan hígult, Csongrádnál literenként 2,9 milligrammot mértek, Szegednél 2 milligrammot.

A biológusok, vízügyi szakemberek úgy gondolták, 10-20 év kell, hogy a Tisza magára találjon. A folyó azonban látványosan és gyorsan regenerálódott. 4 év múlva a Tisza élővilága 95 százalékban helyreállt.
Szegeden a megemlékezők egy-egy szál gerberát engedtek a vízbe – így köszönték meg a folyónak, hogy újjáéledt.
(forrás: wikipedia, delmagyar.hu)