A szívférgesség mellett egy új kór is fenyegeti a kutyákat – és az emberekre is veszélyes
Hazánkban egyre elterjedtebb a szívférgesség, a kutyákat veszélyeztető, szúnyog által terjesztett kór. Emellett megjelent egy másik betegség is, amelyet a lepkeszúnyog terjeszt, és amely már az embert is fenyegeti.
Szívférgesség
A gazdik döntő többsége már ismeri a halálos betegséget – a szívférgességet -, és védekezik ellene, valamint az éves szűrővizsgálatokra is rendszeresen eljár. Ugyanakkor egyre több a veszélyeztetett terület, valamint az egyéb – szúnyogok által terjesztett – betegségekkel is számolnunk kell.
Magyarországon az Alföld a legveszélyeztetettebb terület. Ott már a vadállomány is fertőzött. Emellett hazánk nyugati, valamint keleti részén is egyre több megbetegedésről számolnak be az állatorvosok.

forrás: felelosallattartas.hu
Az új kór: Lishmaniasis
Az új megbetegedésekre még nem mindenki készült fel. A Leishmaniasis egy hazánkban eddig ismeretlen megbetegedés, amelyet a lepkeszúnyog terjeszt és az emberekre is veszélyes lehet. Dr. Aladics Balázs, a Bayer Állategészségügy délkelet-európai vezetője szerint az új kór esetében is a védekezés és a tudatosság az egyetlen megoldás.
A Leishmania-fertőzés lappangása több nap, de akár több hét is lehet. Bőrfekélyek alakulnak ki, amelyekből kimutatható a kórokozó. A fekélyek megjelenhetnek a szájban, az orrnyálkahártyán és a belső szerveken, de megtámadhatják a nyirokcsomókat is. A parazitát a lepkeszúnyogok terjesztik. Megcsípik az állatot, aztán az állatról terjedhet át az emberre is. Szúnyogirtóval, légyirtóval, szúnyoghálóval védekezhetünk ellene.
A Leishmaniasist terjesztő lepkeszúnyog megjelent már 2014-ben Dél-Magyarországon, Somogy és Baranya megyében is. Akkor kutyákon észlelték a csípéseket. A klímaváltozással magyarázták a szúnyog felbukkanását.
(forrás: hazipatika.com)