Kőzetbe fúrnak egy új pincét a Szépasszony-völgyben
Pincebővítést hajt végre egyedülálló technológiával a Villa Wanda Bormanufaktúra a Szépasszony-völgyben. A családi vállalkozás beruházásával bővülnek a szolgáltatások Eger legkedveltebb turisztikai központjában. De honnan kapta a nevét a Szépasszony völgy? Lehet, hogy egy istenasszonyról, de az is lehet, hogy teljesen másról.
Kerenszky Attila, a vállalkozás borász-társtulajdonosa a fejlesztés elindulása alkalmából elmondta: a meglévő pince fölé speciális technológiával új pincerészt fúrnak emeleti ágként a riolit tufa kőzetbe. Az eddig 140 négyzetméter alapterületű létesítmény így 200 négyzetméteres résszel egészül ki.

A mintegy 30 millió forintos beruházást a családi vállalkozás saját forrásból finanszírozza.
A felső szinten melegkonyhát, egy különtermet és úgynevezett bébitrezorokat is kialakítanak. Ez utóbbiakban tárolják majd hosszú távon azokat a minőségi borokat, amelyeket a bérlők gyermekeik megszületésének alkalmából palackoztatnak.
De miért Szépasszony-völgy?
A völgy nevéhez legendák sora fűződik. Bakó Ferenc néprajzkutató szerint a „Szépasszony az ősvallás egyik istenasszonya volt – Vénuszhoz hasonló alak, a szerelem istennője. Neki mutattak be ezen a helyen áldozatokat.” A földművesek pedig egy híresen szép asszonyról mesélnek, aki itt árusította az egyik pincében a jó egri bort. De van olyan legenda is, amely szerint egy úri villa kikapós, szép asszonyáról kapta a nevét a völgy.

Már 1774-ben elkezdték a völgy Öregsorának kialakítását püspök-földesúri engedély alapján. 1781-ben már 32 borospincéről számol be egy dokumentum. Az egri bor hírneve az elmúlt évszázadban szorosan kapcsolódott össze a több mint 150 pincét számláló Szépasszony-völggyel. A völgy mai pincecsoportja a második világháborút követően épület meg.
(MTI, wikipedia)