Örvényes, ahol felfedeztük a rejtett kincseket
Egyedi kincsek nyomába eredtünk Örvényesen
A híres vízimalmon kívül rengeteg rejtett csodát lehet találni a faluban. Egy régi templom, ami ma ravatalozó, egy különös formájú fekete fenyő, az öreg kőhíd és a Pán-forrás – jöjjenek velünk, és nézzék meg ezeket a kincseket.
De, mi is az az értéktár?
A hungarikum törvény megjelenése óta számos magyarországi és külhoni településen alakult értéktár. Veszprém megye élen jár az értékek népszerűsítésében, a megye értékgyűjteménye is sokoldalú.
Balatonfüredtől nem messze, egy apró falucska mutatta be nemrég a helyi értékeit felvonultató könyvét. Az Örvényesi Kincsestár felfedezésre hív: a védett műemlékek és a rejtett értékek sora megragadja a figyelmünket, és a gyönyörű tavaszi időben maradandó élményt ígér!
A kincsek
A korábban elnéptelenedett falut az 1730-as évektől telepítették újra németekkel, ami a mai napig meghatározza a településszerkezetet és az épületek jellegét.

A falu egy ősi magból és a vízparton kiterjedt nyaralóterületből áll, ezeket egészíti ki az Öreg-hegy szőlőtermesztés és borkészítés hagyományait ápoló területe.
A 71-es főút mentén sokszor elhaladtunk itt, a híres vízimalom csalogatja a kirándulók zömét a falu belső utcáira. A védett műemléken kívül azonban sok más látnivalót is tartogat Örvényes. A falu keleti szélén egy ravatalozóként hasznosított templomromhoz érünk, melyről korábbi cikkünkben már írtunk.

Körülveszi az épületet a temető, ahová érdemes felsétálni, ugyanis az további értékeket rejt. Különös kőkereszteket, és német feliratos, régi sírköveket is találunk. Érdekes, hogy egy természeti értéket is jegyeztek itt, a temető képét meghatározza egy szép formájú fekete fenyőfa.

Romantikus hangulatú falukép bontakozik ki a malomtól a templom felé indulva.
Egy öreg kőhídon kelünk át.

Az Örvényesi-séd vizét áthidaló kétnyílású, csodálatos híd 1800 körül épülhetett, késő barokk stílusban.

A mellvéden, a vízimalom kertje felőli oldalon cseréppel fedett kőfülékben, ráccsal védve találjuk a molnárok által állíttatott védőszentről, Nepomuki Szent Jánosról készített szobrot.
Be szerettünk volna menni a helytörténeti gyűjteményt épületébe is, de sajnos zárva találtuk.

A nyugodt utca csendjét vízcsobogás törte meg: elértük a Pán-forrást, ami a kerékpárosok, túrázók kedvelt pihenőhelye.

Szinte egész évben lehet innen vizet vinni.
Sokan isszák a templomkert árnyékában kifolyó, hűs vizet. Igazán különleges a díszkút kialakítása, egy Pán-fej figyel minket. 2003-ban, támogatás segítségével, helyi mészkő felhasználásával építették.
A Szent Imre-templom előterében is egyedi értékek sorakoznak: egy kegyeleti emlékpark, a hősök parkja állít emléket a háborúk polgári áldozatainak.

A szabadtéren elhelyezett keresztek leggyakoribb lelőhelye a templomok környezete. Itt is áll egy homokkőből készített feszület. A kereszt alsó részébe 1818-as évszámot véstek, felette Krisztus-szobor található.

A település jellegzetes képét az utcák, a telkek szerkezete adja.
Településarculati szempontból nagyon fontosak az utcára néző homlokzatok – jellegzetes díszítőelemekkel. Örvényes bővelkedik a Balaton-felvidék népi építészeti vonásait hűen tükröző, értékes lakóházakban. A kincsestárból könnyen tájékozódhatunk, és a fotók alapján be is azonosíthatjuk a kiemelt épületeket. A házak oromfalasak, több közülük macskalépcsős- ez a téglával lezárt, lépcsőzetes oromzat szélét jelenti. A gyerekek szerint itt sétálnak fel-le a cicák.
Már majdnem elérkezünk a másik kőkereszthez, de észrevettünk egy különös, hullámos vonalú házat. A falu egyetlen védett lakóépülete nagy múltú, úgynevezett népi barokk elemeket őriz.

A tulajdonos Albert család leszármazottai által szépen karbantartott ház legszembetűnőbb értéke az utcafrontra néző íves oromzata. A színekkel is kiemelt ívek és a vakolatdíszek, köztük egy rozetta, páratlanul értékessé teszik. Padlásszellőző nyílásai is szegélyezettek, alattuk keretben AK 1867 felirat áll.
E rövid kincskereső sétát érdemes ellátogatni a falu szívében működő étterembe is, és megkóstolni az örvényesi apró-pecsenyét, valamint a helyi borokat. A község strandjáról a Tihanyi félszigetet lehet látni.
Hamarosan szervezett séta keretében is elmerülhetünk a kincsek között, és a gyönyörű présházakkal ékeskedő szőlőhegyre is feljuthatunk értéktúrák keretében.
Szöveg és fotók: Pető Piroska