Középkori templom a város felett
Hévízen, a hegy tetején áll egy Árpád-kori templom, amelyet a XIII. század második negyedében építettek. Ez az épület a tájba helyezett magyar falusi kistemplomok egyik legszebb példája. Nemzedékek óta használt temető veszi körül. Talán kevesebben ismerik a városnak ezt a csodáját, mint a világon egyedülálló gyógyvizét – ezért is gondoltuk, hogy megmutatjuk. Ha eljönnek fürdőzni a városba, érdemes megnézni a varázslatos középkori templomot is, és persze a kilátásban is gyönyörködhetnek a hegy tetejéről.
A templomot 1341-ben említik először az írásos emlékek, de a kutatók azt valószínűsítik, hogy az 1200-as évek második negyedében épülhetett. Az épület a 16.-17. században nagyon megsérült. Később, a barokk korban, 1731-ben renoválták – de szerencsére csak a legszükségesebbeket javították, átalakították, így a templom középkori formája megmaradt.

A felújításkor készítették a belső és külső díszítő festéseket, az ajtómagasítást és pótolták a boltozatokat is.
A pannon homokkőből készült templom különlegessége a nyolcszögű sisakkal fedett torony.
Az épület belsejében román korból származó keresztelő medence töredéke található, valamint egy középkori felszentelt kereszt. Falfestése nem középkori eredetű – az a 18. századból való, és a népi formakincs tiszteletét mutatja be.
A felsőörsi és a tihanyi altemplom mellett a harmadik épségben maradt Balaton-környéki Árpád-kori templom.
A templom első védőszentje Alexandriai Szent Katalin volt. Az újjáépítés után újra szentelték, és az új védőszentje Szent Magdolna lett.