Amit nem tudtál a Gömbkilátóról
A balatonboglári Gömbkilátót szinte mindenki ismeri – legtöbben jártak is ott. Biztos van a családi fotók között egy-két kép a híres kilátóról – akár fekete-fehér fényképek, amelyek talán még Szmena 8 M-mel készültek. Balatonboglár legismertebb jelképe, látványossága. De van néhány dolog, amit talán kevesebben tudnak róla.
Olvasónk, László Bernadett küldött csodaszép fotókat, amelyek a híres Gömbkilátóból készültek. Gyönyörű képek.
Ilyen a kilátás egy gyönyörű, nyári naplementében a Gömbkilátóból.

Érdekességek a kilátóról
A Várdomb tetejére épült – 165 méter magasságban. A Várdombon 20. század elején még nem volt fa, ezért Kopaszdombnak hívták. A két világháború között ültették be fákkal – főleg fekete fenyőkkel. Később építettek ide egy fából készült kilátót – de ezt a ’60-as években elbontották.
A Gömbkilátót Kádár István mérnök tervei alapján a Székesfehérvári Fémmunkás Vállalat készítette alumíniumból az 1950-es évek elején. 1958-ban bemutatták a brüsszeli világkiállításon, később a Budapesti Nemzetközi Vásár látványossága lett a 240 háromszöglemezből álló, 15 méter átmérőjű építmény.

Az 1960-as évek végén vitték Balatonboglárra, és úgy tervezték, hogy belső üvegburkolattal látják el, belül pedig egy panorámapresszót létesítenek. Végül nem lett sem üvegbúra, sem presszó.
Eredeti neve: Xantus János Kilátó – ezt a nevet az 1970-es években kapta a látványosság.
Először az 1980-as években újították fel, emiatt hosszabb időre be is zárták. A 21. század elejére ismét annyira leromlott az állapota, hogy újra bezárták. Átépítették a környéket, felújították a kilátót, és 2012 nyara óta újra látogatható.

A Gömbkilátó erős szélben akár több métert is kilenghet, de mivel rugalmas a szerkezete, elnyeli a szél által keltett mozgási energiát, így nem kell attól félni, hogy egyszer csak legurul a dombról.
Évente több tízezer látogatót vonz Balatonboglár jelképe, a Gömbkilátó.
Köszönjük a képeket László Bernadettnek!
Ha te is jártál egy jó helyen, láttál valami szépet, oszd meg velünk: a képeidet várjuk a kepkuldes@orszagkep.hu címre. A legjobbakat megmutatjuk itt, az ORSZÁGKÉP oldalain!