Balatonfüred téli arca
Az idei telet eddig változatosság jellemzi, ragyogó napkelték, hóval borított utcák és domboldalak, melegfényű alkonyok adják Balatonfüred nyugalmas téli szépségét.
A Balaton északi partjának legjelentősebb, ezerarcú városa a gyógyvizéről, fürdőkultúrájáról korábban híressé vált Balatonfüred. A település értékei, turisztikai kínálata és programlehetőségei egyedülállók. A Tagore-sétány, a reformkori városrész, a füredi ófalu vagy a Koloska-völgy hangulata örökre szerelembe ejti a látogatót.
A partközeli utcák nyári forgalma után lélekmelengető a rendezett parkok és a vízpart őszinte csöndessége, ilyenkor más oldaláról ismerhetjük meg a város e kedvelt részét.

A Gyógy-térig védett épületek között sétálunk, Füred legtöbb műemléke itt található. Régi nyaralók, középületek, szállodák kísérnek a pár évvel ezelőtt megújított térig, melynek karakterét meghatározza a klasszicista, oszlopos ivócsarnok. A Kossuth-forrásra települt kútház emblematikus füredi érték. A legfontosabb épület, a szívkórház tömege zárja a látképet.


Mély lélegzetet véve, felfrissülve indulunk a víz felé, innen két perc alatt elérjük.
A gyönyörű vízparti kilátás most a végtelen fényességgel, szürkés-fehérséggel nyűgöz le. Érintetlennek tűnik a hajók nélkül a móló környéke, és mellettünk most nem emberek, hanem vízimadarak sorakoznak.
Színvonalas rendezvényekkel, kiállításokkal egész évben szolgál a város. Nemrég az év első borral kapcsolatos rendezvénye, a Vince-napi borünnep zajlott.
Távolodva a parttól meglep a város sokrétűsége, ilyenkor szabadabban áttekinthető, a levelek távozásával előtűnik számos részlet. Remek kilátópont a Balatonszőlős felé vezető útról közelíthető Papsoka-templomrom és környéke. A régi temető területéről a város templomokkal meghintett, jellegzetes képe tárul fel.


Balatonfüred a „szőlő és bor nemzetközi városa” címmel is rendelkezik.
Szőlőhegyi területei mára javarészt beépültek, némelyik egykori szőlőhegy a felismerhetetlenségig bővült új épületekkel. Néhol még érzékelhető a nagy hagyományú szőlőtermesztési kultúra, a nagyobb pincészetek mellett a gazdálkodás régi formáját mutató pince-présházak erősítik Füred épített örökségét.
A Száka-hegyi rész és az aszófői határig húzódó Bocsár-dűlő vegyes képet mutat, nyaralóházak és régebbi, átalakított épületek váltakoznak, szőlő a magasabb részeken elvétve akad.
Kedvelt turistacélpont és a helyi családok által is gyakran látogatott terület a Tamás-hegy, mely a város felett magasodva kilátót is hordoz. A Lóczy-barlang felől vagy a Kilátó utca irányából érhetjük el a Jókai kilátót. Messziről látható a Kilátó utcai parkolóhelytől pár percnyi lépcsőzéssel meghódítható, nagyméretű fakereszt, mely a Nők a Balatonért Egyesület által létrehozott, Aranyember útja tanösvény kezdeti szakaszán áll. Jókai Mór Balatonfüredhez való erőteljes kötődésének állít emléket a Jókai kilátóig vezető sétaút. A kereszttől az egyik legcsodálatosabb panoráma tárul elénk, a város talán innen mutatja legteljesebb arcát.
2006 óta élek Balatonfüreden, 2010-ben volt szerencsém mélyrehatóbban megismerni a várost, egyedi tájérték felmérés alkalmával.
Füred minden tekintetben első rangú otthon, az évszakok váltakozása, a programok sokszínűsége, a természeti, táji, kultúrtörténeti értékek tárháza lehengerlő.
Ajándékként éljük meg a téli felhőjátékot, a víz változó színeit, mely más és más hangulatot kölcsönöz a városnak. Az idei télen egy reggeli kép és egy alkonyati pillanat fogott meg leginkább, ezeket mutatjuk most az olvasónak.


Balatonfüred minden évszakban maradandó élményt nyújt!
Szöveg és fotók: Pető Piroska