Nagyon kell az eső: mindenhol porzik a szántóföld – így nagyon drága lesz az élelmiszer
Szárazságtól megrepedezett a talaj sokfelé az országban. A felső talajréteg szárazsága már elérte a kritikus szintet. Eső a hét második felében és jövő héten várható – de hogy ez mire lesz elég, azt még nem tudják. Van, aki azt mondja, a katasztrófa elhárítására lesz csak elég a most várható csapadék. A legtöbb gazda már egy átlagos termésnek is örülne.
Kiadós, több napig tartó eső kellene ahhoz, hogy ne dráguljanak a zöldségek, a gyümölcsök és a kenyér. Komoly áremelkedés várható, ha nem lesz nagyon rövid időn belül több napig tartó esőzés. Ha pedig a kukorica, búza és egyéb kenyér- és takarmánygabona termése gyenge lesz, a hús ára is emelkedhet.

Szárazságtól megrepedezett talaj a Melegmányi-völgyben. A felső talajréteg szárazsága már elérte a kritikus szintet. Fotó: MTI/Sóki Tamás
A Nyugat-Dunántúl és az Alpok-alja kivételével az egész országban aszály van. A legszárazabb régiókban mintegy 150 milliméter csapadék hiányzik -mondta a Népszavának Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének tiszteletbeli elnöke.

A tavaszi vetések elkezdődtek, a fejlődésükben látszódik majd az aszály. Az őszi vetések pedig kifejezetten vízhiányban szenvednek. Ha nem lesz kiadós eső, gyenge termésre lehet számítani – tette hozzá Vancsura József.
Tavaly is aszály volt, de a legtöbb gyümölcsfajtánál nagy termést szüretelhettek a gazdák – mondta Apáti Ferenc, a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke. Most – különösen a korán virágzó fajok, úgy, mint a kajszibaracknál vagy az őszibaracknál – már nagyon hiányzik a csapadék. Legalább 20-30 milliméter csapadékra lenne szükség, hogy ne legyen nagyon gyenge a termés.

Az öntözött ültetvényeken az átlagosnál jobb termésre számítanak – mondta az alelnök.

Az aszály egyik legnagyobb áldozata a repce. Optimista várakozások szerint is 40-70 ezer hektáron kell kitárcsázni az ősszel elvetett repcét, mivel a szárazság miatt nem mosódtak be a talajba a szilárd műtrágyák. Az Alföld szenvedi meg leginkább a vízhiányt – mondta a Világgazdaságnak Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Hozzátette: most nagy kérdés, hogy mit vessenek a gazdálkodók. A legtöbb növényt már vagy el kellett volna korábban vetni, vagy ilyen száraz talajba nem érdemes.
(MTI)